medgenetix

Switch to desktop Register Login

Nietolerancje pokarmowe (laktoza, fruktoza, kofeina)

Test pozwala określić składniki pożywienia, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Nietolerancja pokarmowa spowodowana jest najczęściej mutacją w genie kodującym enzym, który odpowiada za trawienie danego składnika pożywienia. Brak odpowiedniego enzymu skutkuje biegunką, bólami brzucha i wzdęciami. Nie zdiagnozowane oraz nieleczone prowadzą do długotrwałych stanów zapalnych jelit, które mogą przerodzić się w chorobę Leśniowskiego-Crohna .

Nietolerancja laktozy

Wrodzona nietolerancja laktozy spowodowana jest brakiem aktywnego enzymu rozkładającego laktozę. Objawia się to wzdęciami, bólami brzucha, biegunką. Leczenie polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety mleka. Wiąże się to z koniecznością dostarczania wapnia z innego źródła. W przeciwnym wypadku osoba z nietolerancja laktozy narażona jest na osteoporozę.

Nietolerancja fruktozy

Fruktoza to cukier zawarty głównie w owocach, miodzie oraz produktach takich jak sacharoza i sorbitol. Wrodzona nietolerancja fruktozy nazywana jest fruktozemią, spowodowana mutacją genu kodującego enzym rozkładający fruktozę-aldolazę fruktozo-1,6-bisfosforanu.

Objawy: bóle brzucha, wymioty, ostre zaburzenia metaboliczne, z których najgroźniejsza jest hipoglikemia. Pierwsze objawy pojawiają się u niemowląt. Długotrwałe przyjmowanie fruktozy u osób z jej nietolerancją prowadzi do uszkodzenia nerek i wątroby oraz zahamowania wzrostu. Wczesna diagnostyka pozwala ustalić odpowiednią dietę i zachowanie dobrej formy.

Nietolerancja kofeiny

Metabolizm kofeiny wymiernie wpływa na ciśnienie krwi. Test pozwala określić czy dana osoba metabolizuje kofeinę szybko czy wolno. Wolno metabolizm kofeiny w połączeniu z dużą dawką przyjmowanej kofeiny znacząco zwiększa ryzyko zawału serca. Do objawów nadwrażliwości na kofeinę możemy zaliczyć: ogólne złe samopoczucie, ataki paniki, pobudzenie i lęk, objawy sercowo-naczyniowe (palpitacje serca), przejściowy wzrost ciśnienia krwi. Poznanie swojego typu metabolizmu kofeiny pozwoli dostosować ilość wypijanych filiżanek kawy do indywidualnych zdolności organizmu i zmniejszyć ryzyko zawału serca.

 

Materiał do badania: krew pełna pobrana na EDTA/ wymaz z policzka

Temperatura transportu materiału: temp. otoczenia

Termin wykonania: 14 dni roboczych*

Cena: 450zł

*termin wykonania liczy się od dnia dostarczenia materiału do laboratorium

 ZAMÓW TEST

Zamów test poprzez email bok@medgenetix.com lub telefonicznie 22 422 20 80

© Medgenetix 2013. All rights reserved.

Top Desktop version